Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Łodzi

Ozdobne włazy na 100 lat ZWiK Łódź

Ozdobne włazy na 100 lat ZWiK Łódź

Z placu Wolności znikają nieestetyczne, betonowe włazy kanalizacyjne, które szpecą kamienną, granitową nawierzchnię reprezentacyjnego placu miasta. W ich miejsce pojawiają się ozdobne włazy wykonane z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Na odlanych z żeliwa pokrywach włazów zobaczymy napis: "100 lat ZWiK Łódź" i daty: 1925 – 2025. Uwagę zwraca pierwsza nazwa miejskiej spółki "Kanalizacja i Wodociągi Miasta Łodzi". Nazwa ta zaczynała się od słowa: "Kanalizacja", ponieważ 100 lat temu nadrabianie zapóźnień cywilizacyjnych w mieście zaczęto od budowy kanałów ściekowych, by uchronić łodzian przed sanitarną katastrofą. Wówczas ważniejsze od zapewnienia mieszkańcom dostępu do czystej wody było wyprowadzenie z miasta podziemnymi kolektorami ścieków bytowych i fabrycznych. Były one źródłem chorób zakaźnych, skażenia gleby, rzek i podziemnych warstw wodonośnych. Najpierw zadbano o to, żeby z ulic śródmieścia zniknęły cuchnące rynsztoki, a dopiero później zabrano się za budowę miejskiej sieci wodociągowej. Lata 20. i 30. XX wieku – to czas realizacji największych inwestycji: budowa głównych kolektorów ściekowych, oczyszczalni ścieków na Lublinku, wiercenie pierwszych trzech studni głębinowych i budowa zbiorników na Stokach.

Na jubileuszowym włazie ZWiK użyto liter i motywu graficznego, które nawiązują do modnego w tamtych latach stylu art deco. W graficzny motyw na pokrywie włazu zostały wkomponowane litery: "K" i "W" – te same, które były obecne na pierwszym logotypie ZWiK. Są one skrótem od: "Kanalizacja" i "Wodociągi". Motyw użyty na włazie ma także praktyczny wymiar - jest antypoślizgowy. Jubileuszowe ozdobne włazy pojawią się na remontowanych łódzkich ulicach, placach. Będą montowane przy okazji nowych inwestycji kanalizacyjnych, zastąpią również starą, wysłużoną armaturę. Jubileuszowe włazy mają przypominać o służbie kilku pokoleń pracowników Zakładu Wodociągów i Kanalizacji na rzecz mieszkańców Łodzi.

Przy okazji jubileuszu miejskiej spółki warto przypomnieć, że pracownicy ZWiK mają znaczny wkład w upiększenie placu Wolności. To nie tylko ozdobne włazy. To dzięki ZWiK powstała atrakcja turystyczna - kanał „Dętka”. Pracownicy odrestaurowali też studnię, która obecnie zdobi plac Wolności. Wykonana została w latach trzydziestych XX wieku przez uczniów Szkoły Rzemiosł Towarzystwa Salezjańskiego w Łodzi. Przez wiele lat w czasach PRL była nieczynna i niszczała. Została odnowiona z zachowaniem ozdobnych elementów i detali. Dziś ta studnia pełni funkcję zdroju zasilanego z sieci wodociągowej. Podczas upałów można się z niej napić wody. Wystarczy nacisnąć guzik na obudowie studni, a popłynie czysta, zimna woda.

Data dodania 28 maja 2025

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.