Bo uśmiech jest najważniejszy
„Uśmiechnij się” - te słowa witają wchodzących do budynku Wydziału Filozoficzno - Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Narutowicza 65, zapewniając lepszy humor na dalszą część dnia. Jednak niewiele osób wie, że napis ten powstał dla poprawy nastroju… pracowników wodociągów i kanalizacji w Łodzi oraz odwiedzających budynek łodzian.
Przed drugą wojną światową budynek Wydziału Filozoficzno - Historycznego UŁ był siedzibą Wodociągów. Budynek został wzniesiony z inicjatywy inżyniera Stefana Skrzywana, budowniczego łódzkiej kanalizacji i wodociągów. Ten niezwykle optymistyczny, o otwartym charakterze inżynier, uważał, że na kłopoty i „chandrę” najlepszym lekiem jest uśmiech.
To dzięki jego uporowi i poświęceniu wybudowano w 1929 r. dla pracowników wodociągów i kanalizacji w Łodzi budynek przy ul. Narutowicza 65. Projekt o odważnej bryle architektonicznej, zaprojektował w stylu modernistycznym znany architekt Wiesław Lisowski. Wiecznie uśmiechnięty Skrzywan polecił ułożyć w jego holu mozaikę złożoną z kilku tysięcy maleńkich płytek tworzących napis „Uśmiechnij się”. Tak chciał witać swoich pracowników, którzy codziennie zmagali się z kłopotami, jakie przysparzała im budowana w Łodzi „od zera” kanalizacja.
W czasie wojny budynek był zniszczony, a z napisu zostały jedynie litery „Uśmi”. Dopiero w 2009 r. władze ZWiK wspólnie z rektorem UŁ podjęły decyzję o odnowieniu zniszczonej mozaiki, a za materiał posłużyły płytki 2 cm x 2 cm. I tak, inżynier Skrzywan dalej wita studentów i gości rektoratu, przypominając, że uśmiech jest w życiu najważniejszy.